《 Historie Čínské vlajky 》

19. července 2010 v 8:31 | Flying Spider 74 |  Places & Things
chinese flag

Jedna z nejvíce rozeznatelných vlajek - čínská vlajka se skládá s červeného pozadí a z pěti hvězd, které se nacházejí v levém horním rohu. Jedna z hvězd je větší než ostatní a nachází se v levém horním rohu s ostatními hvězdami stejné velikosti které okolo ní tvoří polokruh. Význam a historie Čínské vlajky je zajímavá, stejně jako některých dalších vlajek světa.

Velká hvězda má  symbolizovat vedení komunistické společnosti, zatímco čtyři malé hvězdy mají symbolizovat čtyři společenské třídy - rolníky, dělníki, maloměšťany a kapitalisty. Říká se že barva hvězd je zlatá podle barvy kůže číňanů a pozadí je červené pro znázornení komunistické vlády.

Čínská vlajka začala vznikat v roce 1 949 krátce po konci Čínské civilní války. V červenci 1 949 čínské lidové politické zasedání rady vyhlásilo contest ve kterém všichni občané mohli předložit nápady na to, jak má nová vlajka vypadat. Contest byl vytvořen za účelem aby zvýšil morálku obyvatel. Bylo předloženo před 3,000 návrhů. Contest vyhrál ekonom Zen Liansong jehož návrh byl nakonec schválen Čínskou vládou v říjnu 1 949. Jeho návrch byl však trochu změněn, protože uvnitř velké hvězdy obsahoval kladivo se srpem a měla vodorovnou čáru pod malími hvězdami. Vytvoření vlajky je však Zengovi přičítáno.

Čínská vlajka byla poprve vyvěšena na náměstí Tian an Men (Náměstí nebezského klidu) v Pekingu 1. října 1 949. Na Tian an Men je vlajka stále vyvěšována při východu slunce a sundávána každou noc při slunečním západu. Každý den tak vytváří malou ceremonii která přitahuje stovky lidí.

Číňané jsou na svou vlajku pyšní. V roce 1 999 vláda požadovala od všech občanů aby vyvěsili jejich vlajku na znamení 50. výročí vlajky. Ti obyvatelé křeří buď vlajku neměli, a nebo ti kterých vlajka byla příliš opotřebovaná na to aby ji mohli ukázat, byli vyzváni k tomu, aby si koupili novou.

překlad Flying Spider 74


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.