Velká čínská zeď -ČÍNA-

24. prosince 2009 v 20:49 | Flying Spider 74 |  Places & Things
Velká Čínská zeď je starověké čínské opevnění, které se stavělo od konce 14. století do začátku 17. století během vládnutí dynastie Ming, aby chránilo Čínu před nájezdy mongolských a tureckých kmenů. Předcházelo mu několik zdí postavených od 3. století před Kristem, proti nájezdům nomádských kmenů které přišli z území dnešního Mongolska a Mandžuska. Zeď se táhne přes hrůzu nahánějících 6,350 km, od Shanhai Pass od Bohai Gulf na východě, po pomezí mezi Čínou a Mandžuskem, do Lop Nur v jihovýchodní části autonomní oblasti Xinjiang Uygur.
Obraná zeď na severní hranici byla postavena a zpravována, v průběhu čínské historie, několika dynastiemi. Postaveno bylo několik významnějších zdí:

První významnější zeď byla postavena za vlády Qin Shi Huang, císaře krátko trvající dynastie Qin. Tato zeď nebyla vybudována najednou, ale připojením některých oblastních zdí postavených za období Válčících Států. Byla umístěna více severněji než dnešní Velká zeď, a zbylo z ní velmi málo. V této době vláda přikázala lidu postavit tuto zeď, a pracovníci byli pod věčným nebezpečím před zloději. Kvůli tomu, že mnoho lidí při této stavbě zemřelo, dostala název "Největší hřbitov na Zemi", nebo "Dlouhý hřbitov".

Velká čínská zeď, tak jak ji vidíme dnes, byla postavena za dynastie Ming, ve větším měřítku a z delší trvanlivostí materiálu, než zdi postavené předtím. Původní účel zdi nebylo nevpustit lidi, kteří by mohli přelést zeď, ale aby zhoršili cestu polonomádským lidem překročit zeď s jejich koňmi a nebo zamezit jejich návratu s ukradeným majetkem.
Velká Čínská zeď za dynastie Ming, začínala na východním konci Shanhai Pass blízko Qinhuangdao v provincii Hebei, vedle Bohai Gulf, sahající přes devět provincií a 100 správních obvodů. Posledních 500 kilometrů se změnilo v suť, a dnes končí na západním konci v historické části Jiayu Pass situovaného na severozápadě provincie Gansu na pomezí pouště Gobi a Hedvábné stezky. Jiayu Pass bylo plánováno k vítání cestovatelů podél Hedvábné stezky. Ačkoli velká zeď končí v Jiayu Pass, tak je tam mnoho strážných věží sahajících mimo Jiayu Pass, podél Hedvábné stezky.Tyto věže komunikovali pomocí kouře, k signalizaci nájezdů.
Mandžuchové překročili zeď po přesvědčení důležitého generála Wu Sangui aby otevřeli bránu v Shanhai Pass a dovolili mandžuchům vstoupit. Podle legendy 3 dny trvalo než mandžuská armáda vstoupila. Po tom, co dobyli Čínu, zeď už neměla strategický význam, protože lidé proti kterým byla určena, vladli zemi.

Velká Čínská zeď, jeden z nejvelkolepějších projektů na světě, postavených lidmi, leží napříč severní části Číny, jako velký spící had vinoucí se přes velkou oblast Číny. Podle astronautů kteří se z Měsíce dívali zpět k Zemi, je to jeden zmála objektů které se dají vidět z vesmíru. (Podle prvního čínského kousmonauta jménem Yang Li Wei, to není pravda)
V roce 1987 byla zapsána jako jedno ze světového dědictví. Velká zeď nenáleží jenom Číně, ale jako část světového dědictví, i celému světu. Číňané říkají 不到长城非好汉, což zhruba znamená "Nejsi opravdový muž dokud si nevystoupal na Velkou zeď.

překlad Flying Spider 74

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ..::Yumi_Hawashi::.. | E-mail | Web | 24. prosince 2009 v 20:55 | Reagovat

ach...tam chcem ist..:)

2 Sofie | Web | 25. prosince 2009 v 17:12 | Reagovat

páni...tam bych se také chtěla procházet :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.